Scenariusz

MARIUSZ PLUCIŃSKI

KONSPEKT LEKCJI BIOLOGII W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM

TEMAT LEKCJI: Grupy krwi.

Cele kształcenia:
Wiadomości: uczeń :
-podaje skład krwi,
-wie na czym polega transfuzja krwi,
- wymienia grupy krwi,
Umiejętności:
- potrafi wskazać poszczególne krwinki
- dokonuje analizy grup krwi,
-potrafi wskazać kto dla kogo może być dawcą i biorcą,
Postawy:
- uświadomienie znaczenia honorowego krwiodawstwa,
- uświadomienie, jak wielkie znaczenie dla zdrowia i życia człowieka ma zabieg transfuzji krwi,


METODY PRACY:
- prezentacja multimedialna, film promujący honorowe krwiodawstwo, praca przy mikroskopie, pytania do uczniów

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Podręcznik, techniki multimedialne: zdjęcia Karla Landsteinera i Ludwika Hirszfelda, obrazki pokazujące aglutynację krwi,

TOK LEKCJI:
Część wprowadzająca:
Nauczyciel sprawdza listę obecności.
Przypomnienie składu krwi i funkcji poszczególnych krwinek.
Podanie tematu lekcji.
Część realizacyjna:
Nauczyciel przedstawia historię odkrycia grup krwi, prezentuje sylwetki Karla Landsteinera i Ludwika Hirszfelda, wyświetla zdjęcia tych naukowców. Uczniowie oglądają pod mikroskopem erytrocyty, leukocyty i trombocyty/
Nauczyciel pyta uczniów jakie znają grupy krwi.
Część podsumowująca:
Uczniowie podają własną grupę krwi i wraz z nauczycielem analizują kto dla kogo może być dawcą i biorcą..

Ćwiczenie:
Rozróżnianie krwinek pod mikroskopem.
Uczniowie podają własną grupę krwi i wraz z nauczycielem analizują kto dla kogo może być dawcą i biorcą.
Nauczyciel zadaje pytanie: do czego można wykorzystać znajomość grup krwi? ( transfuzja krwi, ustalenie ojcostwa)

czwartek, 27 września 2012

Proszę o komentarze czy taka lekcja była by dla Was czymś interesującym, czymś co Wam się podoba, czy wręcz przeciwnie. Pozdrawiam :)